Jakie możliwości daje badanie USG 3D i dlaczego warto je wykonać?
Badanie USG 3D pozwala na zobaczenie narządów i płodu w trójwymiarze, dzięki czemu daje większe możliwości diagnostyczne niż płaskie obrazy 2D. Niestety USG trójwymiarowe jest mniej dostępnym badaniem niż tradycyjne USG 2D oraz w większości przypadków nie jest refundowane przez NFZ. Z tego artykułu dowiesz się jakie korzyści daje wykonanie USG 2D oraz czy warto je wykonać będąc w ciąży.
Co to jest USG 3D?
USG 3D (ultrasonografia 3D),inaczej nazywane USG trójwymiarowym jest techniką obrazowania medycznego, która generuje trójwymiarowe obrazy narządów wewnętrznych pacjenta.
Zasada działania USG 3D jest podobna do standardowego badania ultrasonograficznego czyli USG 2D. Podczas badania za pomocą głowicy USG urządzenia przesyłane są ultradźwięki, które odbijają się od struktur ciała i wracają do urządzenia. Komputer aparatu USG analizuje te odbicia fali dźwiękowej i tworzy obraz.
W przeciwieństwie do standardowego USG, które tworzy dwuwymiarowe, czyli płaskie zdjęcia USG 3D generuje obrazy, w trójwymiarze. Dzięki obrazom 3D można zobaczyć szerokość, wysokość i głębokość, narządów, co może pomóc w lepszym diagnozowaniu niż jest to możliwe przy zastosowaniu badania USG 2D.
Kiedy wykonuje się USG 3D?
USG 3D podobnie jak tradycyjne badanie USG wykonuje się w różnych specjalizacjach medycyny. Badanie USG 3D w szczególności wykonywane jest w sytuacjach, w których obrazowanie 2D jest niewystarczające, dla przykładu w:
- kardiologii – USG 3D używane jest do oceny struktur serca, w tym jego wielkości, zastawek i ścian mięśnia sercowego;
- urologii – USG 3D może być pomocne w ocenie narządów urogenitalnych, w tym nerek, pęcherza moczowego, a także prostaty u mężczyzn;
- ogólnej radiologii – obrazowanie w trójwymiarze podobnie jak USG 2D stosowane jest do oceny różnych innych struktur ciała, w tym tkanek miękkich, naczyń krwionośnych, organów wewnętrznych;
- monitorowaniu podczas zabiegów – USG 3D wykorzystywane jest również podczas prowadzenia zabiegów i różnych procedur, takich jak np. biopsję i drenaż. Obraz trójwymiarowy pozwala lekarzom na precyzyjne wprowadzenie innych narzędzi i dokonywanie wkłuć podczas zabiegów;
- ginekologii i położnictwie – USG 3D jest bardzo często wykonywane podczas badania w czasie ciąży. Obrazowanie 3D umożliwia lekarzowi ocenę anatomiczną płodu, w tym wygląd twarzy, kończyn, serca i mózgu oraz innych jego narządów. USG 3D jest stosowane także do diagnostyki ginekologicznej kobiet i może być używane do oceny macicy i jajników.
Dlaczego warto wykonać USG 3D w ciąży?
USG 3D jest często wykonywanym badaniem u kobiet w ciąży ponieważ dzięki niemu możliwe jest dokładne obrazowanie płodu w łonie matki. USG trójwymiarowe pozwala położnikom na szczegółowe zbadanie płodu, co może pomóc w identyfikacji i diagnozowaniu anomalii w rozwoju dziecka i innych stanów patologicznych ciąży.
W którym tygodniu ciąży wykonuje się USG 3D
Lekarze proponują wykonywanie USG 3D w ciąży około 20. tygodnia, czyli w okresie przypadającym na wykonanie tzw. USG połówkowego.
Lekarz w tym czasie może dokonać diagnostyki wszystkich ukształtowanych już narządów dziecka i dokonać odpowiednich pomiarów. Położnik może także ocenić stan łożyska, ilość płynu owodniowego i zobaczyć czy maluch nie zaplątał się w pępowinę. W razie wykrycia jakikolwiek nieprawidłowości może zlecić on dodatkowe badania lub zmienić zalecenia do dalszego prowadzenia ciąży, lub przyszłego rozwiązania.
Połowa ciąży to także dobry moment, by rodzice mogli zobaczyć swojego malucha w łonie matki. Wtedy to najłatwiej jest zobrazować całe dziecko i zobaczyć maluszka oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia. Ponieważ im ciąża starsza, a co za tym idzie rozmiary dziecka większe, tym trudniej jest o wykonanie dobrych ujęć.
Dlaczego warto wykonać USG 3D w ciąży?
Niestety w Polsce badanie USG 3D jest nierefundowane i w gabinetach NFZ raczej nie jest wykonywane. Większość ginekologów prowadzących prywatną praktykę w swoich gabinetach posiada aparaty USG z możliwością wykonywania obrazowania 3D. Zazwyczaj jest to badanie dodatkowo płatne, a jego cena w zależności od miasta i renomy lekarza wynosi od kilku do kilkuset złotych. Jest to więc niemały wydatek, na którym zastanawiają się przyszli rodzice.
Decyzja o wykonaniu USG 3D w ciąży zależy od kilku różnych czynników takich jak: stan zdrowia matki, przebiegu ciąży, zaleceń lekarza, możliwości finansowych rodziców. Warto także wziąć pod uwagę korzyści wynikające z przeprowadzenia USG 3D, wśród których wymieniane są m.in.:
- szczegółowe i dobrze widoczny obraz — USG 3D pokazuje szczegółowe, trójwymiarowe obrazy płodu, co może pomóc lekarzom bardziej diagnostykę i ocenę ciąży;
- wykrycie nieprawidłowości — USG 2D jest zazwyczaj skuteczne w wykrywaniu większości nieprawidłowości w ciąży oraz w niektórych przypadkach USG 3D może pomóc w wykryciu dodatkowych problemów, które mogłyby zostać przeoczone na płaskim obrazie (np. owinięcie pępowiną);
- nawiązanie więzi — dla niektórych rodziców, a zwłaszcza ojców zobaczenie trójwymiarowych zdjęć swojego dziecka może pomóc w nawiązaniu emocjonalnego połączenia z nienarodzonym dzieckiem;
- pamiątka na lata — zdjęcia wykonane podczas badania USG 3D są niesamowitą pamiątką, na której widać twarz i ciało dziecka z okresu płodowego.
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu jakiegokolwiek badania, w tym USG 3D warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Opinia lekarza może pomóc ocenić potencjalne korzyści i minusy badania. Warto zaznaczyć, że podobnie jak tradycyjne badanie ultrasonograficzne, USG 3D jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Podsumowując, USG 3D podobnie jak USG 2D, jest narzędziem do diagnostyki obrazowej, jednak dzięki technice trójwymiarowej można bardziej szczegółowo zobaczyć narządy. Dzięki możliwości, jakie daje przeprowadzenie USG 3D, diagnostyka obrazowa jest dokładniejsza i łatwiejsza. USG 3D jest często wykonywany w czasie ciąży, ponieważ oprócz możliwości, jakie daje lekarzowi prowadzącemu, jest także niesamowitym przeżyciem dla rodziców, którzy mogą zobaczyć twarz dziecka. Minusem badania USG 3D jest jego mniejsza dostępność i konieczność opłacenia badania.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.