USG dopochwowe, jest obrazowym badaniem diagnostycznym pozwalającym na szczegółowe zbadanie struktur wewnątrz miednicy małej i narządów rodnych kobiety za pomocą specjalnej sondy. Z tego artykułu dowiesz się, w jakim celu wykonuje się USG dopochwowe, jak przebiega badanie oraz jak się do niego przygotować.
Czym różni się USG dopochwowe od tradycyjnego badania?
USG dopochwowe zwane też ultrasonografią transwaginalną (TVUS) różni się od tradycyjnego badania ultrasonograficznego tym, że zamiast głowicy USG przykładanej do części ciała wykonuje się je przy użyciu specjalnej sondy ultradźwiękowej, wprowadzanej do pochwy.
Sonda ta emituje fale ultradźwiękowe, które odbijają się od struktur wewnątrz ciała i do niej wracają. Te fale o wysokiej częstotliwości następnie są przetwarzane przez komputer, który generuje obrazy wyświetlane na ekranie monitora.
W jakich przypadkach wykonuje się USG dopochwowe?
USG dopochwowe jest często stosowanym badaniem ginekologicznym w celu diagnozowania różnych stanów i schorzeń w obrębie narządów miednicy małej. O konieczności wykonania USG dopochwowego decyduje lekarz i zazwyczaj zaleca wykonanie tego badania w sytuacji:
- problemów z menstruacją — badanie to może pomóc w określeniu przyczyn nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, takich jak nieregularne miesiączki, bardzo obfite lub bolesne menstruacje;
- wykrywaniu endometriozy — przeprowadzenie USG dopochwowego jest częścią badań wykonywanych w procesie diagnozowania i leczenia endometriozy;
- niepłodności — USG dopochwowe pozwala na zidentyfikowanie nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do trudności z zajściem w ciążę (np. policystycznych jajników);
- podejrzenia guzów — przy pomocy USG dopochwowego można zdiagnozować wystąpienie takich nieprawidłowości jak: cysty, torbieli jajników, mięśniaków oraz innych guzów. Ponadto pozwala na monitorowanie zmian występujących patologii;
- bólu w obrębie miednicy i brzucha — badanie USG dopochwowe jest także wykorzystane do diagnozowania przyczyn bólu w dolnej części brzucha oraz miednicy;
- monitorowaniu ciąży — USG dopochwowe jest wykonywane na wczesnym etapie ciąży, kiedy zarodek nie jest jeszcze dobrze widoczny poprzez powłoki brzuszne. Badanie jest pomocne w ocenie wieku ciąży i wykluczeniu ciąży pozamacicznej;
- monitoringu po zabiegach — USG dopochwowe jest także wykorzystywane do oceny stanu macicy i przydatków po zabiegach chirurgicznych;
- ocena antykoncepcji wewnątrzmacicznej — badanie wykonuje się w celu sprawdzenia, czy wkładka antykoncepcyjna jest prawidłowo umieszczona.
Przeciwwskazania do wykonania USG dopochwowego
USG dopochwowe podobnie jak inne obrazowanie ultrasonograficzne jest badaniem bezpiecznym. Jednak ze względu na konieczność wprowadzenia sondy wewnątrz pochwy nie jest ono całkowicie nieinwazyjne. Z tego względu u niektórych kobiet USG dopochwowe nie jest zalecane, do takich sytuacji należą następujące przypadki:
- młody wiek i dziewictwo pacjentki — w przypadku bardzo młodych pacjentek oraz kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze aktywności seksualnej, niewskazane jest wprowadzenie sondy do pochwy z powodu ryzyka mechanicznego przerwania błony dziewiczej. W takich przypadkach lekarz może zdecydować się na wykonanie nieinwazyjnego USG przez powłoki brzuszne;
- zamknięcie pochwy — USG dopochwowe może być niemożliwe do wykonania w przypadku, gdy pochwa jest częściowo lub całkowicie zamknięta (z powodu choroby, urazu lub zabiegu);
- infekcje — przeciwwskazaniem do wykonania USG dopochwowego jest sytuacja, gdy pacjentka ma aktywną infekcję pochwy, pęcherza i miednicy małej;.
- uczulenie — alergia na żel lub prezerwatywy używane podczas badania.
Należy pamiętać o tym, że przed badaniem USG dopochwowym należy omówić z lekarzem swoją historię medyczną i wszelkie obawy związane z badaniem.
USG dopochwowe — przygotowanie i przebieg badania
USG dopochwowe, choć jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, to może wywoływać u pacjentek pewien dyskomfort. Dlatego bardzo ważne jest, aby się do niego odpowiednio przygotować.
Przed rozpoczęciem badania lekarz omawia z pacjentką przebieg badania oraz jej historię medyczną, aby wykluczyć przeciwwskazania do wykonania USG za pomocą sondy. Następnie Pani może zostać poproszona o opróżnienie pęcherza i położenie się na kozetce lub fotelu ginekologicznym z nogami uniesionymi podobnie jak podczas badania ginekologicznego.
Z reguły przed badaniem do pochwy lekarz nakłada na nią prezerwatywę i żel ułatwiający jej wprowadzenie. Lekarz porusza sondą, która emitując fale ultradźwiękowe, odbijające się od tkanek i organów wewnątrz ciała. Fale ultradźwiękowe wracają do sondy i są przekształcane w obrazy, które są wyświetlane na monitorze.
Podczas badania lekarz ocenia stan narządów rodnych znajdujących się w miednicy małej. Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, a zaraz po jego zakończeniu pacjentka może wrócić do normalnej aktywności.
Podsumowując, USG dopochwowe jest bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym narządów rodnych kobiety wykorzystywanym także w ocenie wczesnego etapu ciąży. USG dopochwowe różni się od tradycyjnego badania USG, tym, że jest ono wykonywane przy pomocy sondy wprowadzanej wewnątrz miednicy małej. W związku z tym może być dla pacjentki niekomfortowym badaniem. Mimo dyskomfortu, jaki może powodować USG dopochwowe, jest ono ważnym badaniem profilaktycznym, które kobiety powinny wykonywać regularnie.
Jeżeli potrzebują Państwo naprawić swój aparat ultrasonograficzny to zapraszamy na nasz serwis USG – naprawimy każdy aparat ultrasonograficzny w dobrej cenie.