Zwierzęta, podobnie jak ludzie, chorują, a odpowiednia profilaktyka i diagnostyka mogą pomóc w dobraniu prawidłowego leczenia i przyczynić się do zatrzymania rozwoju wielu dolegliwości. Jednym z najważniejszych badań jest dokładna ocena narządów wewnętrznych, którą możemy wykonać za pomocą aparatu USG weterynaryjnego. Ultrasonografia to jedna z najczęściej stosowanych metod diagnostyki obrazowej w weterynarii. Dowiedz się, dlaczego warto wyposażyć gabinet weterynaryjny w aparat USG i stosować go do regularnej kontroli zdrowia zwierząt.
Na czym polega i jak przebiega badanie aparatem USG weterynaryjnym?
USG dla zwierząt polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od granic tkanek i narządów zwierzęcia, tworząc obraz na monitorze. Badanie aparatem USG weterynaryjnym cechuje się dużą dokładnością, umożliwia bowiem wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian (od 0,1 mm).
Ultrasonograf, czyli urządzenie do diagnostyki obrazowej, wykorzystuje sondę z głowicą emitującą i odbierającą fale ultradźwiękowe. Badanie USG dla zwierząt polega na powolnym przesuwaniu głowicy aparatu po ciele zwierzęcia, na które został uprzednio nałożony specjalny żel do USG o wysokiej zawartości wody poprawiający przewodnictwo fal.
Po przyłożeniu głowicy sondy do ciała weterynarz ogląda na ekranie monitora obraz narządów wewnętrznych pozwalający na wykonanie odpowiednich pomiarów i obserwacji. Dzięki dostępności różnych rodzajów i wielkości głowic możliwe jest wykonanie badania aparatem USG weterynaryjnym nawet u niewielkich zwierząt takich jak chomiki, świnki morskie czy króliki.
Ponadto aparatu USG używa się podczas biopsji narządów wewnętrznych, co wpływa na precyzję zabiegu oraz pozwala lekarzowi na pełną jego kontrolę.
Aparat USG weterynaryjny – rodzaje
W zależności od potrzeb dotyczących mobilności i funkcji możemy wybrać stacjonarny, przenośny lub kieszonkowy model. Każdym z nich możemy wykonać badanie USG, jeśli dobierzemy odpowiednią głowicę do badania i wielkości zwierzęcia.
Aparat USG stacjonarny
Stacjonarny aparat USG weterynaryjny jest urządzeniem ciężkim, wymagającym zasilania sieciowego oraz sporo miejsca, lecz charakteryzuje się najwyższą jakością obrazu oraz dużą liczbą funkcji. Prócz podstawowych trybów typu B (Brightness) czy M (Motion) nowoczesne modele stacjonarne posiadają funkcje takie jak 3D, 4D, USG Doppler kolorowy, pulsacyjny i ciśnieniowy. Dzięki nim możliwe jest dokładniejsze badanie narządów i tkanek zwierząt, wykonanie pomiarów dotyczących kierunku i tempa przepływu krwi oraz innych płynów w organizmie.
Aparat stacjonarny do USG posiada ergonomiczną konsolę, monitor o wysokiej rozdzielczości, zestaw sond z głowicami ultradźwiękowymi o różnych wielkościach i kształtach oraz zestaw akcesoriów usprawniających badanie. Całość umieszczona jest na stabilnym wózku, który możemy wygodnie ustawić.
Przenośny aparat USG weterynaryjny
Wersja przenośna aparatu USG dla zwierząt jest zdecydowanie bardziej ergonomiczna i łatwa w transporcie, dlatego jej stosowanie w gabinecie weterynaryjnym jest wygodniejsze. Przenośne modele są przeważnie zasilane akumulatorowo, więc nie ogranicza nas długość kabla. Posiadają one mniej funkcji niż aparaty stacjonarne, jednak są łatwiejsze w obsłudze i przydatne w warunkach, w których nie mamy możliwości użyć aparatu stacjonarnego USG weterynaryjnego.
Kieszonkowy aparat USG weterynaryjny
W odpowiedzi na potrzeby i konieczność wykonania badania USG poza gabinetem weterynaryjnym został stworzony aparat USG kieszonkowy. Jego niewielkie rozmiary i waga pozwalają łatwo zabrać go do domu klienta lub w inne miejsce, gdzie zachodzi konieczność zbadania zwierzęcia. Ten rodzaj aparatu USG ma uboższe wyposażenie oraz mniejsze możliwości, lecz doskonale sprawdza się we wstępnym diagnozowaniu lub monitorowaniu zdrowia zwierzęcia na przykład po zabiegu.
Wyposażenie aparatu USG weterynaryjnego
Aparat USG dla gabinetu weterynaryjnego powinien być wyposażony przede wszystkim w zestaw głowic. Odpowiednio dobrana do wielkości zwierzęcia i obszaru badania głowica pozwoli na dokładne wykonanie badania w tym pomiarów organów, tkanek oraz obserwację drożności żył i tętnic.
Podstawowa sonda posiada głowicę liniową o wysokiej częstotliwości fal. Jest ona używana podczas badania narządów podskórnych takich jak mięśnie. Inne rodzaje głowic to konweksowa (Convex) – często używana przy USG brzucha i sektorowa – wykorzystywana na przykład przy badaniu serca, płuc, a nawet oczu.
Do badań wymagających wprowadzenia sondy do wnętrza ciała zwierzęcia znajdują zastosowanie głowice dopochwowa i rektalna, które umożliwiają badanie narządów rodnych, prostaty, płodu i innych narządów wewnętrznych. Zaawansowany aparat USG weterynaryjny może również być wyposażony w sondę endoskopową, która wygląda jak cienki, giętki przewód. Pozwala ona na badanie trudno dostępnych miejsc takich jak przełyk. Sondę endoskopową wprowadza się do ciała zwierzęcia przez naturalne otwory bądź nacięcia.
Cena aparatu USG weterynaryjnego
Sprzęt diagnostyczny do wykonywania USG jest urządzeniem zaawansowanym technologicznie i dość drogim. Ceny nowoczesnych ultrasonografów weterynaryjnych z pełnym wyposażeniem sięgają nawet stu tysięcy złotych, jednak coraz więcej przychodni decyduje się na taką inwestycję ze względu na rosnącą potrzebę wykonywania USG u zwierząt. Mniejsze gabinety decydują się czasem na wypożyczenie sprzętu lub zakup ultrasonografów używanych. W przychodniach weterynaryjnych znajdują zastosowanie przenośne aparaty USG, które są wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiejsze w przechowywaniu.
Podsumowując, profilaktyka i wczesna diagnostyka ultrasonograficzna zapewnia zwierzętom zdrowsze i lepsze życie. Dzięki szerokiej ofercie sprzętu oraz dostępności niezawodnego serwisu USG coraz więcej lekarzy decyduje się na poszerzenie oferty swojego gabinetu o badania ultrasonograficzne. Przy pomocy nowoczesnego aparatu USG weterynaryjnego możemy badać zwierzęta zarówno najmniejsze takie jak gryzonie oraz duże na przykład psy, bydło lub konie.